Strona główna > Aktualności > Urologia, co to takiego?

W sobotę 30. kwietnia 2016r, tradycyjnie już w budynku OREW w Wolbromiu, spotkaliśmy się z lekarzem. Dr Jakub Szmer już drugi raz zechciał przyjechać do Wolbromia aby wyjaśnić co to takiego ta urologia. dr Szmer

Programy profilaktyczne są najczęściej skierowane do kobiet i najwięcej słyszymy o cytologii i mammografii. Tymczasem rak prostaty to jeden z czterech najczęściej występujących nowotworów.

W 2012 roku w Polsce rozpoznano 14 605 nowych przypadków nowotworu złośliwego gruczołu krokowego. Województwo małopolskie charakteryzowało się czwartą największą liczbą nowych przypadków nowotworu złośliwego gruczołu krokowego (1 156). Największy udział w liczbie nowych przypadków nowotworu złośliwego gruczołu krokowego w Polsce odnotowano w grupie wiekowej 65-74 lat, natomiast najmniej grupie wiekowej 0-44 lat.

( źródło:Mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla woj małopolskiego)

Podczas wykładu dr Jakub Szmer przybliżył nam zarówno charakterystykę chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn ale również wyjaśnił jakie symptomy powinny być dla mężczyzny sygnałem, że powinien zgłosić się do lekarza-urologa. Ciekawy, a zarazem ujęty w prostych słowach, wykład zawierał także pomocną instrukcję samobadania jąder.

Po wykładzie wszyscy chętni mogli poddać się badaniu z pomocą aparatu USG. Warto było skorzystać, gdyż pan doktor wykorzystał USG także do pomiarów pęcherza.

Myślę, że do tematu profilaktyki urologiczno-onkologicznej będziemy jeszcze wracać. I… na całe szczęście nie jestem odosobniona w tym zamiarze. Uczestniczący w wykładzie pan burmistrz Adam Zielnik także podziela moją opinię i sam także podsuwa następne pomysły dotyczące tej „działki” profilaktyki. Dziękujemy :)

 

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.